Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /var/www/fs1/37/tafffi/public_html/wp-content/plugins/social-share-buttons-by-supsystic/vendor/Rsc/Menu/Page.php on line 228
Kilpailuelokuvat on valittu - TAFF 2018

Kilpailuelokuvat on valittu

kilpailu2018_

Turku Animated Film Festivain pääpalkintoa, tuhannen euron arvoista Grand Prix’ta tavoittelee tänä vuonna 45 lyhytanimaatiota.

TAFFin kansainväliseen kilpailuun ilmoitettiin ennätykselliset 882 elokuvaa. Niistä kilpailuun valittiin 25 ammattilaiselokuvaa sekä kaksikymmentä opiskelijatyötä yhteensä 25 eri maasta. Festivaalin taiteellinen johtaja, esivalintaraatia luotsannut Joni Männistö kertoo valinnan olleen haastava.

“kilpailuun lähetettiin liki yhdeksänsataa elokuvaa eri puolilta maailmaa. Merkillepantavaa on eurooppalaisen indie-animaation korkea taso sekä kilpasarjaan valikoituneiden opiskelijaelokuvien  ilahduttavan runsas lukumäärä. Festivaalin kansainvälisellä tuomaristolla tulee olemaan poikkeuksellisen haastava tehtävä löytää voittaja tästä tasokkaasta ja monipuolisesta joukosta”, sanoo Männistö.

Kilpailu koostuu vuosien 2017 ja 2018 aikana valmistuneista lyhytanimaatioista, joiden joukkoon mahtuu niin kokeneiden tekijöiden kuin nousevien lupausten töitä. Mukana ovat hollantilaisen 3D-animaatiovelho Roston tuorein ohjaus Reruns, maalausanimaation konkari Georges Schwizgebelin The Battle of San Romano sekä kokeellisen animaation taituri Paul Bushin uutukainen Elegy. TAFFin pääpalkinnosta kilpailee myös joukko Cannesin elokuvafestivaalilla ensiesityksensä saaneita animaatioita, kuten Lucrece Andreaen Grandpa Walrus, Niki Lindroth von Bahrin musikaali The Burden sekä Marta Pajekin III.

Maista vahvimmin edustettuna ovat Saksa seitsemällä ja Sveitsi kuudella elokuvalla. Kilpailun ainoa suomalaisnimi on Jenny Jokela, Lontoon Royal College of Artista valmistunut animaationtekijä, jonka käsin maalattu lopputyö Barbeque palkittiin juuri maineikkaalla Annecyn animaatiofestivaalilla parhaana opiskelijaelokuvana.

Kilpasarjassa nähdään runsaasti piirrosanimaatioita, jotka nykypäivänä toteutetaan yhä useammin tietokoneella. “Kouluissa ja studioissa työskennellään yhä enemmän digitaalisesti, mutta monet tekijät toteuttavat piirrosanimaatiota perinteisellä tavalla. Kilpasarjassa ovat vahvasti edustettuina myös muut perinteiset käsin toteutetut tekniikat, kuten stop motion -animaatio”, kertoo Männistö.

Kilpailuelokuvien yhteydessä valittiin myös Panorama-sarja, johon päätyi 15  hiuksenhienosti kilpailun ulkopuolelle jäänyttä elokuvaa ammattitekijöiltä sekä kolme opiskelijaelokuvaa. TAFFin ohjelmisto täydentyi niin ikään tuoreen  suomalaisen lyhytanimaation näytöksellä sekä valikoimalla animoituja musiikkivideoita.

Kilpailuun lähetettyjen töiden joukosta koottiin lisäksi dokumentaaristen elokuvien näytös, joka esittelee animaation mahdollisuuksia kuvittaa todellisia maailmoja, sekä kolme lapsille ja nuorille suunnattua TAFF Junior -näytöstä.

Kansainvälisen kilpailun tuomariston muodostavat ohjaajat Réka Bucsi ja David Buob sekä Igor Prassel, Animatekan festivaalijohtaja.

Sydämelliset onnittelut kaikille kilpailuun valituille!

Kilpailuelokuvat aakkosjärjestyksessä:

III | Marta Pajek | PL 2018 | 12 min
A Blink Of An Eye* | Kiana Naghshineh | DE 2018 | 4 min
A Love Letter to the One I Made Up* | Rachel Gutgarts | IL 2017 | 6 min
Animateur* | Alexander Gratzer | AT, HU 2017 | 4 min
A Table Game* | Nicolás Petelski Mesón | ES, EE 2017 | 4 min
Barbeque* | Jenny Jokela | UK, FI 2017 | 6 min
The Battle of San Romano | Georges Schwizgebel | CH 2017 | 2 min
Bless you!* | Paulina Ziółkowska | PL 2018 | 5 min
The BoxDusan Kastelic | SI 2017 | 12 min
The Burden | Niki Lindroth von Bahr | SE 2018 | 14 min
Cops & Robbers* | Florian Maubach | DE 2017 | 8 min
Cuckoo | Aline Höchli | CH 2017 | 3 min
Cupcake | Gina Kamentsky | US 2017 | 2 min
Cyclists | Veljko Popovic | HR 2018 | 7 min
Dacha, Aliens, Cucumbers* | Ekaterina Mikheeva | RU 2018 | 2 min
Demonstration of Brilliance in Four Acts | Morten Tšinakov, Lucija Mrzljak | EE, HR 2018 | 15 min
Egg | Martina Scarpelli | FR, DK, IT 2018 | 12 min
Electrician’s Day | Vladimir Leschiov | LV 2018 | 8 min
Elegy | Paul Bush | UK, CH 2017 | 6 min
Embraced | Justine Vuylsteker | FR, CA 2018 | 5 min
Fest | Nikita Diakur | DE 2018 | 3 min
Finity Calling | Jasper Kuipers | NL 2018 | 15 min
Five Steps To The Right* | Äggie Pak Yee Lee | EE 2017 | 7 min
FloodMalte Stein | DE 2018 | 10 min
Flower Found!* | Jorn Leeuwerink | NL 2017 | 6 min
The Fruits of Clouds* | Kateřina Karhánková | CZ 2017 | 10 min
Fuse* | Shadi Adib | DE 2018 | 7 min
Grandpa Walrus | Lucrèce Andreae | FR 2017 | 15 min
Grands Canons | Alain Biet | FR 2018 | 11 min
Island | Robert Löbel, Max Mörtl | DE 2017 | 3 min
Link | Robert Löbel | DE 2017 | 8 min
Living Like Heta* | Bianca Caderas, Isabella Luu, Kerstin Zemp | CH 2017 | 6 min
Maned & Macho | Shiva Sadegh Asadi | IR 2017 | 11 min
Musical Traumas | Milos Tomic | RS 2018 | 10 min
My Little Goat* | Tomoki Misato | JP 2018 | 10 min
Ooze* | Kilian Vilim | CH 2017 | 5 min
Rabbit’s Blood | Sarina Nihei | UK, JP 2017 | 5 min
Red Garage* | Max Litvinov | FR 2017 | 4 min
Reruns | Rosto | NL, FR, BE 2017 | 14 min
Sirens* | Julia Tudisco | HU 2018 | 4 min
Snow White Cologne* | Amanda Eliasson | UK 2017 | 6 min
Strange Fish | Steven Subotnick | US 2017 | 4 min
Tour* | Jasmijn Cedée | BE, NL 2017 | 2 min
Travelogue Tel Aviv* | Samuel Patthey | CH 2017 | 6 min
Untravel | Ana Nedeljkovic, Nikola Majdak Jr | RS, SK 2018 | 9 min

Panoramaan valitut elokuvat aakkosjärjestyksessä:

1st Day & Next Minute | Sara Koppel | DK 2017 | 3 min
59 Seconds | Mauro Carraro | CH, FR 2017 | 16 min
The Amazing Adventures of Not So Special People from Outer Space* | Katarzyna Miechowicz | PL 2018 | 6 min
The Blissful Accidental Death | Sergiu Negulici | RO 2017 | 15 min
Destined to Be Dead | Francesco Rosso | EE 2018 | 11 min
Hate for Sale | Anna Eijsbouts | NL 2017 | 3 mi
How Steel Was Tempered | Igor Grubic | HR 2018 | 12 min
Lavo | Sasha Svirsky | RU 2017 | 2 min
Love Me, Fear Me* | Veronica Solomon | DE 2018 | 6 min
Moulinet* | Sander Joon | EE 2017 | 6 min
My Mum’s Bonkers | Naomi van Niekerk | ZA 2017 | 3 min
Night Walks | Lizete Upite | LV 2018 | 6 min
Simbiosis Carnal | Rocío Álvarez | BE 2017 | 10 min
Stockholm | Jean-Baptiste Aziere, Victor Chavanne, Thomas Némery, Morgane Perrin, Camille Roubinowitz | FR 2017 | 6 min
Tendrils* | Helen Woolston | EE 2017 | 11 min
Trespassers, Beyond the Veil | Pernille Kjær | DK 2018 | 8 min
Yellow and Red Make Orange | Jay Hollinsworth | US 2017 | 5 min
Yin | Nicolas Fong | BE 2017 | 11 min

* opiskelijaelokuva