Official Selection 2019: In International Competition

The fourth edition of Turku Animated Film Festival received 959 submissions for its International Competition. Ultimately 47 animated shorts from all over the world were selected to compete for the Grand Prix worth €1,000.

The selections for the National Competition and TAFF Junior competition will be published later in July.

Hearty congratulations to all those who were selected!

List of films selected for the International Competition (in alphabetical order):

Acid Rain | Tomek Popakul | PL 2019 | 26 min
Advertising the Earth Radio – Stephen P. McGreevy’s VLF Cut-outs | Zbysek Semelka | CZ 2019 | 6 min *
Alba’s Memories | Andrea Martignoni, Maria Steinmetz | IT, DE 2019 | 6 min
Applesauce | Alexander Gratzer | AT 2019 | 7 min *
Back and Forth | Lisa Foster | BE, NL, UK 2018 | 5 min *
Bear With Me | Daphna Awadish | NL 2019 | 5 min *
Blanc Blanc | Cloé Coutel | FR 2018 | 4 min *
Coyote | Lorenz Wunderle | CH 2018 | 10 min
Deep Love | Nikita Liskov | UA 2019 | 13 min
Dont Know What | Thomas Renoldner | AT 2019 | 8 min
Drifting | Shanee Roe | IL 2018 | 3 min *
Dürrenwaid 8 | Kirsten Carina Geißer, Ines Christine Geißer | DE 2018 | 7 min
Five Minutes to Sea | Natalia Mirzoyan | RU 2018 | 7 min
Good Intentions | Anna Mantzaris | UK 2018 | 9 min *
Good Luck Yonpey | Shota | JP 2018 | 3 min *
Gravedad | Matisse Gonzalez | DE 2019 | 11 min *
Hounds | Ido Shapira and Amit Cohen | IL 2018 | 6 min *
I Bleed | Tiago Minamisawa, Bruno H Castro, Guto BR | BR 2019 | 7 min
Imbued Life | Ivana Bosnjak, Thomas Johnson | HR 2019 | 12 min
Intermission Expedition | Wiep Teeuwisse | NL 2019 | 8 min
It’s wet! | Nan Huang, Alexis Godard | FR 2018 | 7 min *
Julia | Julian Gallese | UK, CR 2018 | 2min *
Kids | Michael Frei | CH 2019 | 9 min
Life24 | Kristjan Holm | EE 2019 | 9 min
Movements | Dahee Jeong | KR 2019 | 10 min
Mr. Mare | Luca Tóth | HU, FR 2019 | 19 min
One Pair Coat | Yi Luo | DE 2019 | 3 min *
Orbit | Tess Martin | NL 2019 | 7 min
Per tutta la vita | Roberto Catani | IT, FR 2018 | 5 min
Rain | Piotr Milczarek | PL 2019 | 5 min
Roughhouse | Jonathan Hodgson | UK 2018 | 15 min
Selfies | Claudius Gentinetta | CH 2018 | 4 min
Sister | SIQI SONG | CN 2018 | 8 min *
Still Lives | Elli Vuorinen | FI 2019 | 6 min
Sweet Night | Lia Bertels | BE 2018 | 14 min
Sweet Sweat | Jung Hyun Kim | EE 2018 | 6 min *
The Big Rip | David Buob | DE 2018 | 9 min
The Flounder | Elizabeth Hobbs | UK, AT 2019 | 7 min
The Imaginary Woman | Laura Benavides | CO 2019 | 12 min
The Night Of The Plastic Bags | Gabriel HAREL | FR 2018 | 19 min
The other | Marta Magnuska | PL 2018 | 5 min *
Tom Has a Plant | Thinh Nguyen | DK 2019 | 6 min * 
Toomas Beneath the Valley of the Wild Wolves | Chintis Lundgren | EE, HR, FR 2019 | 18 min
Uncle Thomas Accounting For The Days | Regina Pessoa | PT, CA, FR 2019 | 13 min
Under the Canopy | Bastien Dupriez | FR 2019 | 6 min
Winter in the Rainforest | Anu-Laura Tuttelberg | EE 2019 | 9 min
You are overreacting | Karina Paciorkowska | PL 2018 | 4 min *

Studentfilm *