Kotimaisen sarjan sekä TAFF Junior -sarjan kilpailuelokuvat valittu

Festivaalilla on tänä vuonna ensimmäistä kertaa kansainvälisen kilpasarjan rinnalla kotimaisten animaatioiden kilpailu sekä lapsille sopivien animaatioiden TAFF Junior -kilpasarja. Kotimaiseen kilpailuun lähetettiin lähes kolmekymmentä vuosina 2018 ja 2019 valmistunutta animaatiota, joista kilpailuun päätyi 16. Sarjassa nähdään useita kotimaisten nimekkäiden tekijöiden töitä.

Kansainväliseenkin kilpailuun yltänyt Elli Vuorisen Kiirehessä liikkumatoin saa kilpailussa seuraa muun muassa Malakiaksen ja Samppa Kukkosen uutuustöistä sekä Ami Lindholmin pitkään kypsytellystä Mother and Milkistä. Sarjassa nähdään myös Turun Anikistien uusin yhteisohjaus Pink Phantom, jonka elokuvaversio sai ensi-iltansa Annecyn festivaalilla tänä keväänä. Elokuvasta on nähty TAFFissa aiemmin äänetön, ulkotiloihin suunniteltu projisointiversio. TAFFin ensimmäistä kotimaista kilpailua täydentävät useat Turun Taideakatemian opiskelijatyöt sekä muun muassa Lontoon Royal College Of Artissa opiskelleen Jenny Jokelan uusin ohjaus Live a Little.

Lapsille suunnattujen elokuvien TAFF Junior -sarjaan poimittiin yhteensä 32 elokuvaa. Kotimaista väriä sarjassa edustaa Kaarina Uimosen ohjaus Green. Elokuvat on jaoteltu ikäsuositusten mukaan neljään eri näytökseen, 4+, 6+, 9+ ja 12+. Elokuvia tullaan festivaaliviikolla esittämään niin arkipäivien koululaisnäytöksissä kuin viikonlopun perhenäytöksissä. Turkuun on saapumassa myös elokuvien ohjaajia.

Festivaaliohjelmistoa on täydennetty myös kilpailun ulkopuolisilla panorama-, musiikkivideo- ja dokumenttielokuvanäytöksillä.

Kotimaisen kilpailun elokuvat aakkosjärjestyksessä:

Belzebubs – Cathedrals Of Mourning | Samppa Kukkonen | FI 2019 | 6 min
Elephant Music | Robin Ellis | FI 2019 | 2 min
Green | Kaarina Uimonen | FI 2018 | 2 min
Hänen päänsä | Emma Louhivuori | FI 2019 | 7 min
Kiirehessä liikkumatoin | Elli Vuorinen | FI 2019 | 6 min
Live a Little | Jenny Jokela | FI, UK 2018 | 4 min
Luuranko kaapissa | Malakias | FI 2019 | 11 min
Mother and Milk | Ami Lindholm | FI 2019 | 10 min
Mustat Maalaukset | Toivo Tonta | FI 2019 | 3 min
Naamajainen | Emma Rautala | FI 2019 | 6 min
Of Monsters and Folly | Anna-Kaisa Tirkkonen | FI 2019 | 4min
Phenomenal Creature – Vettenvalvoja | Olli Noroviita | FI 2018 | 5 min
Pink Phantom | Turun Anikistit ry | FI 2018 | 4 min
Pulla | Sade Lahti | FI 2019 | 2 min
Twist | Inari Halme | FI 2019 | 4 min
Uneksin | Johanna Ruotsalainen | FI 2018 | 2 min

TAFF Junior -sarjan elokuvat aakkosjärjestyksessä:

300 g/m2 | Kamila Kučíková | EE 2018 | 6 min
Anibar | Britt Raes | BE 2018 | 1 min
At First Sight | Sjaak Rood | NL 2018 | 16 min
Behind the Beard | Noel Winzen, Marc Angele | DE 2018 | 5 min
Cloudy | Fillip Diviak, Zuzana Čupová | CZ 2018 | 5 min
Curlers | Marta Gennari | FR, IT 2018 | 4 min
Diver, The | Iulia Voitova | FR 2018 | 4 min
Duodrom | Basil Vogt | CH 2019 | 9 min
Flipped | Hend Esmat, Lamiaa Diab | UK 2018 | 5 min
Floreana | Lou Morton | DK 2018 | 4 min
Green | Kaarina Uimonen | FI 2018 | 2 min
Heatwave | Fokion Xenos | UK, GR 2019 | 7 min
Home Away 3000 | Héloïse Pétel, Philippe Baranzini | FR 2018 | 11 min
How much does the cloud weigh? | Nina Bisyarina | RU 2019 | 6 min
Ian, A Moving Story | Abel Goldfarb | AR 2018 | 9 min
Koyaa – Elusive Paper | Kolja Saksida | SI 2019 | 3 min
Kuap | Nils Hedinger | CH 2018 | 7 min
Last Day of Autumn, The  | Marjolaine Perreten | CH, FR, BE 2019 | 7 min
Matilda | Irene Iborra, Eduard Puertas | FR, ES, BE 2018 | 7 min
Mimi | Lisa Fukaya | DK 2018 | 4 min
Muedra | Cesar Diaz Melendez | ES 2019 | 9 min
My Mother’s Eyes | Jenny Wright | UK 2018 | 5 min
Nest | Sonja Rohleder | DE 2019 | 4 min
Off-piste | Léo Brunel, Loris Cavalier, Camille Jalabert, Oscar Malet | FR 2018 | 6 min
Sam’s Dream | Nolwenn Roberts | FR 2018 | 7 min
Shy & Ketchup | Teresa Romo | CL 2018 | 4 min
Sunday Morning | Vinnie Ann Bose | FR 2018 | 4 min
Tamed | Ekaterina Mikheeva | RU 2018 | 4 min
Teofrastus | Sergei Kibus | EE 2019 | 15 min
Trouble with Trolls, The | Alan Jennings | US 2018 | 3 min
Tutu | Chabaud Gaspar | BE 2018 | 3 min
Watermelon, The | Tiantian Qiu | FR 2018 | 4 min

Panorama:

A Bus | Wenyu Li | CN 2018 | 7 min
About a Woman Who Wanted to Fly Away | Sasha Svirsky | RU 2018 | 8 min
After | Matous Valchar | CZ 2018 | 5 min
Am I a wolf? | Amir Houshang Moein | IR 2018 | 8 min
Animals | Tue Sanggaard | DK 2019 | 7 min
Bloeistraat 11 | Nienke Deutz | BE, NL 2018 | 10 min
Chimera | Caleb Wood | US 2018 | 2 min
Entropia | Flóra Anna Buda | HU 2018 | 10 min
Facing it | Sam Gainsborough | UK 2018 | 8 min
Farce | Robin Jensen | NO 2019 | 11 min
I’m going out for cigarettes | Osman Cerfon | FR 2018 | 14 min
In Between the Walls of Perception | Pablo Martínez Ballarín | EE 2018 | 4 min
Irene’s island | Hippolyte Cupillard | FR 2018 | 4 min
Nightmare | Ana Maria Angel | DE 2018 | 7 min
Orpheus | Priit Tender | EE 2019 | 13 min
Paper or Plastic | Nata Metlukh | US 2019 | 7 min
Patchwork | María Manero Muro | ES 2018 | 8 min
Rules of Play | Merlin Flügel | DE 2018 | 8 min
Sounds Good | Sander Joon | EE 2018 | 10 min
The Flood Is Coming | Gabriel Böhmer | UK 2018 | 9 min
Trauma Chameleon | Gina Kamentsky | US 2019 | 3 min

Musiikkivideot:

amiinA – sign | Tarafu Otani | JP 2019 | 5 min
Ariel | Kleopatra Korai | GR 2018 | 2 min
Belzebubs – Cathedrals Of Mourning | Samppa Kukkonen | FI 2019 | 6 min
Chemicals – Parker Bossley | Joseph Wallace | UK 2018 | 4 min
Earth | Nicolas Bougere | FR 2019 | 4 min
ELOHIM — Connect (Co-Prod. by Skrillex) | Oksana Kurmaz | UA 2018 | 3 min
Hide | Anton Engel | DE 2019 | 4 min
In the Sky | Martin Živocký | CZ 2018 | 4 min
Jerk Chicken | Chung-Hsuan Fan Chiang | TW 2019 | 4 min
La Rage | Alice Saye | FR 2019 | 4 min
Right Now | Katrin Novakovic | HR 2018 | 5 min
Soon Goodbye, Now Love | Daniela Sherer | UK, IL 2018 | 2 min
Toute Latitude | Sébastien Laudenbach | FR 2018 | 3 min
Trainwreck | Bianca Calandra | FR 2018 | 5 min
Warm Puna | Cez Comerci | AR 2018 | 3 min

Dokumentit:

A Cat Is Always Female | Martina Mestrovic, Tanja Vujasinovic | HR 2019 | 16 min
Carlotta’s Face | Valentin Riedl, Frédéric Schuld | DE 2018 | 5 min
Makun (Don’t Cry) – Drawings in a I.D.Cs | Emilio Martí López | ES 2019 | 30 min
One after the other | Nicolas Pégon | FR 2018 | 13 min
Saigon sur Marne | Aude Ha Leplege | BE 2019 | 14 min